Erasmus akkreditációnk keretében 2024 május 6 – 10 között négy pedagógusunk tapasztalatcserén vett részt a Colegio Amor Misericordioso nevű kéttannyelvű madridi középiskolában, mely – intézményünkhöz hasonlóan – az óvodától a középiskolás szintig nyújt oktatást tanulóinak. Látogatásuk során betekintést nyertek az intézmény mindennapjaiba: tanórákon, fejlesztő foglalkozásokon, szabadidős tevékenységeken, munkaüléseken figyelhették meg a spanyol kollégák munkamódszereit, egymáshoz és diákjaikhoz való viszonyát.
Mély benyomást tett rájuk az iskola befogadó, barátságos légköre, a pedagógusok komoly elhivatottsága, a tanulási folyamat kooperatív jellege, mely lehetővé teszi, hogy minden diák adottságainak megfelelően vegyen részt az ismeretszerzés és elmélyítés folyamatában. A digitális taneszközökkel korszerűen felszerelt tantermekben a tanórák oldott hangulatban zajlottak, amelyeken változatos és kreatív feladatok megoldása révén került sor a tananyag elsajátítására.
Az iskola nevelési programjában kemelt szerepet kap a sajátos nevelési igényekkel rendelkező diákok fejlesztése és integrációja, mely téren a spanyol kollégák szívesen osztották meg tapasztalataikat, jó gyakorlataikat. Három gyógypedagógus és több speciális eszközökkel felszerelt terem áll ezen diákok rendelkezésére.
Egy hasonlóan fontos kezdeményezés a diákok – és rajtuk keresztül a szülők, a tágabb közösség - egészséges életmódra és táplálkozásra való ösztönzése. Ennek eszköze az úgynevezett Iskolakert-program nevű – a Madrid város Önkormányzata által támogatott projektben való aktív részvétel. A program keretében a diákok maguk gondozzák az iskola udvarán létrehozott magasított ágyásokba ültetett növényeket, melyeket a városi önkormányzat biztosít a résztvevő iskoláknak. A gyerekek nemcsak a növénytermesztés sajátosságaival ismerkednek meg, hanem megtapasztalják a helyi termesztésű szezonális zöldségek fogyasztásának előnyeit is.
Ottlétük alatt sor került egy megbeszélésre is, melyen az ottani tantestület minden tagja részt vett. Ennek keretében kollégáink bemutatták intézményünket, ismertetve a romániai iskolarendszer sajátosságait, melyet baráti beszélgetés követett az oktatás aktuális helyzetének témakörében. Szó esett a beiskolázás nehézségeiról, a pedagógusok szakmai fejlődésének lehetőségeiről, az iskolavezetés és a pedagógusok közti viszonyról, az iskolákban zajló projektekrúl és rendezvényekről. Felmerült a jövőbeli együttműködés lehetősége is.
Mindent összevetve, egy élménydús és tanulságos hetet töltöttünk a spanyol iskolában. Köszönjük spanyol partnereinknek a baráti fogadtatást és bízunk benne, hogy az ott szerzett tapasztalatok nemcsak a résztvevő kollégák, de a teljes munkaközösség javára válnak.
Nemes Enikő